Schola parafialna

Na początku warto by wyjaśnić, czym w ogóle jest schola parafialna. Samo brzmienie takiego słowa powinno nas naprowadzić, ale powiedzmy, że schola to coś w rodzaju szkoły, tyle, że chrześcijańskiej, a nie po prostu świeckiej. Jest to bardziej zespół muzyczny, niż szkoła, gdyż przeznaczony on jest dla dziewcząt pragnących służyć panu poprzez śpiew i na przykład wystawianie różnego rodzaju przedstawień katolickich.

Trochę o rymanowskiej scholi

A jak przedstawia się działanie w tym przypadku, czym zajmuje się w miejscowości Rymanów Zdrój kościół prowadzący właśnie taką scholę dla dziewcząt?

Inicjatywa założenia takiej scholi w Rymanowie Zdroju powstała już w 1999 roku, a sama Schola co rusz powiększała swój skład, zapraszając w swoje skromne progi na przykład dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej, które przez zabawę mogły uczestniczyć w krzewieniu wiary chrześcijańskiej, w rozwijaniu jej zarówno u swoich rodziców, jak i u siebie. Mogły na przykład rozgrywać scenki z Biblii poprzez uczestnictwo w przedstawieniach, czy też chociażby organizować różnorakiego rodzaju i gatunku konkursy, albo po prostu samemu brać w nich udział. Do tego pod ścisłym okiem osoby prowadzącej dziewczęta mają okazję brać udział w różnych apelach, inscenizacjach, celebracjach, czy przedstawieniach szkolnych, przeglądach piosenki religijnej i patriotycznej, a nawet po prostu brać udział w mszach świętych, co pozwala im odkryć w sobie talenty artystyczne i w ten sposób oddać Bogu swoisty dowód swojej wiary eucharystycznej.