Od Alaski po Kamczatkę-zielony pas pełen zieleni

Tajga to formacja roślinna, która zajmuje obszar, aż trzech kontynentów: Ameryki Północnej, Europy i Azji. Rozciąga się na terenach Alaski, Kanady, przez Półwysep Fennoskandzki, część północno-wschodnią Niziny Wschodnioeuropejskiej, aż po rozległą Syberię, Sachalin i Kamczatkę. Ta niedoceniana kraina to zaplecze tlenowe dla półkuli północnej. Co ciekawe, pomimo najnowszych zdobyczy technologicznych, to wciąż jeden z najbardziej niezaludnionych terenów świata.

Trudne warunki życiowe w lasach borealnych

Przeciętny, nieprzystosowany do panujących warunków człowiek, nie przetrwałby tu nawet 5 minut. Mróz jest tu przejmujący, temperatury spadają nawet do -50˚C! A ten stan może trwać nawet 7 miesięcy. Okres letni jest ciepły (dodatnie wskaźniki na termometrze), jednak bardzo krótki (około 30 dni) i bardzo suchy. Nawet w najbardziej pogodny dzień nie można przebić się przez warstwę ziemi na dalej, niż 1 m.

Flora, która potrafi przetrwać nawet -50˚C

Rośliny tajgi to praktycznie kilka znanych gatunków. Z racji ukształtowania terenu i klimatu, przetrwać tu mogą tylko silne, odporne na mróz gatunki. Lasy złożone są z drzew iglastych, które, poza modrzewiem, nie gubią igieł. To sosny, świerki, jodły, choiny. Potrafią osiągnąć naprawdę spory wzrost. W tajdze nie występuje klasyczny podział na warstwę z podszytem. Tylko wysokie okazy i bardzo małe rośliny, tuż przy ściółce, jak mchy, mszaki, grzyby. Wśród wrzosowisk i terenów bagiennych natknąć się można na jagody, borówki i żurawinę. Rosną tu także grzyby.

 

You may also like...

Comments are closed.