Zdrowa dieta małych dzieci

Owoce i warzywa są bardzo zdrowe zatem powinniśmy jeść ich jak najwięcej – z pewnością wszyscy słyszeliśmy takie zdanie wielokrotnie. Coraz więcej mówi się o spożywaniu przynajmniej pięciu porcji warzyw dziennie jak również o niezwykle korzystnym wpływie owoców i warzyw na dietę każdego człowieka. To przede wszystkim źródło witamin i licznych substancji odżywczych szczególnie gdy kupujemy warzywa i owoce ekologiczne, prosto od rolnika. Często spotykamy się z opinią, że zamiast słodyczy i nadmiaru szkodliwego cukru warto wybrać owoce zaś słone przekąski lepiej zastąpić warzywami. Również diety wegetariańskie i wegańskim stają się coraz bardziej popularne. W ostatnich latach obserwujemy również modę na frutarianizm czyli spożywanie wyłącznie owoców. I chociaż najczęściej mówimy tutaj o osobach dorosłych, owoce i warzywa powinny być spożywane również przez dzieci. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: owoce i warzywa kiedy wprowadzamy u dziecka? Warto wiedzieć, kiedy możemy to zrobić i jak postąpić by było najlepiej dla naszych dzieci.

Dlaczego to takie ważne

Owoce i warzywa to niezwykle ważny i potrzebny element diety każdego dziecka. Zawierają w swoim składzie liczbę antyoksydanty, substancje przeciwzapalne i wzmacniające odporność, błonnik, witaminy (szczególnie witamina C) oraz takie substancje odżywcze jak wapń, magnez, cynk, molibden, mangan czy miedź. Owoce i warzywa to gwarancja różnorodności posiłków, pełnego zaspokojenia organizmu w potrzebne minerały a także niewielkiej wartości energetycznej. Ponadto bogactwo kształtów i kolorów owoców i warzyw wzbudza ciekawość dziecka i buduje u niego funkcje poznawcze.

Kiedy włączyć do diety

Owoce i warzywa stanowią pokarm uzupełniający i dlatego wprowadzamy je do diety dziecka stopniowo. Wielu ekspertów wskazuje, że pokarmy uzupełniające wprowadzamy między 17. a 26. tygodniem życia maluszka. Dietetycy radzą na to by najpierw włączyć do diety warzywa a dopiero później owoce ponieważ smak owoców jest słodszy i przyjemniejszy dla dziecka. Jeżeli zatem wprowadzimy owoce jsko pierwsze, dziecko może nie polubić warzyw wykazujących inny smak chociaż nie jest to regułą.
Inne zalecenie dotyczy soków owocowych i warzywnych – u niemowląt karmionych piersią wprowadzamy je po ukończeniu siódmego miesiąca życia zaś u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym – gdy ukończą czwarty miesiąc życia. Soki te powinny być pasteryzowane, przecierowe i zawierać w składzie sto procent owoców/warzyw bez dodatku cukru i innych substancji.

 

You may also like...

Comments are closed.