Przemysł

W przemyśle bardzo ważną rolę odgrywa jakość używanych materiałów. Ponieważ przemysł jest bardzo szerokim pojęciem, to jak łatwo się domyśleć obejmuje szeroki zakres dziedzin. Elementy jakich używa się w produkcji (gałąź przemysłu) muszą być trwałe, odporne na różnego rodzaju czynniki jakie na nie oddziałują oraz spełniać różne wymagania. Również czynności jakie wykonuje się na przykład do łączenia ze sobą różnych części, w celu uzyskania konkretnego efektu powinny być odpowiednio dopasowane pod kątem sprzętu jak i produktu wykorzystywanego do danej pracy. Poniżej opiszemy produkty, oraz czynności wykorzystywane w przemyśle.

Mikroguma

Mikroguma czyli inaczej guma komórkowa jest to materiał odporny na naciski (zawsze wraca do pierwotnego kształtu), antypoślizgowy, odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz starzenie. Z powodzeniem może być stosowana w zakresie temperatur od -40 do +130 stopni Celsjusza. Mikroguma dostępna jest w różnych gęstościach i twardościach. Guma komórkowa w przemyśle bardzo dobrze sprawdza się jako materiał uszczelniający. Ponieważ dostępne są różne odmiany mikrogumy, to uszczelki jakie są z niej wykonane mogą być stosowane w wielu środowiskach pracy maszyn. Na przykład, uszczelnienie z tego rodzaju materiału może być użyte tam gdzie występują wysokie temperatury, oleje lub gdy potrzeba produktu ognioodpornego. Najważniejsze aby wybrać odpowiedni rodzaj produktu wykonanego z gumy komórkowej.

X-ringi

Xringi to uszczelki wykonywane z różnych mieszanek kauczuku o symetrycznym przekroju w kształcie litery X. Uszczelnienie tego typu może być stosowane zarówno w środowisku pracy statycznym jak i dynamicznym. Na czym polega różnica między xringami a oringami? Otóż xringi dzięki swojej budowie (przekrój x) posiadają podwójne miejsce styku, dzięki temu mając lepsze dopasowanie do miejsca które mają uszczelnić wytrzymują większe ciśnienie. I właśnie wszędzie gdzie występuje zwiększone ciśnienie, to bardzo dobre miejsca na zastosowanie x-ringów. Jak wspomnieliśmy powyżej uszczelki te mogą być produkowane z różnych rodzajów gum, co ma na celu stworzenie xringów do innych zadań specjalnych. Dla przykładu X-ringi wykonane z kauczuku butadienowo- akrylonitrylowego super sprawdzą się w zakresie temperatur od -40 do +90 stopni i wszędzie tam gdzie występują lekkie oleje opałowe czy paliwa do silników wysokoprężnych. Z kolei uszczelki x ring wykonane z kauczuku fluorowego nadają się do pracy w temperaturze od -25 do +210 stopni. Ten typ odporny jest na smary, oleje syntetyczne oraz mineralne. Wybór oczywiście jest o wiele większy, a powyższe przykłady maja tylko uświadomić iż wybór właściwych uszczelek x ring jest bardzo istotny.

Zgrzewanie oporowe

Zgrzewanie oporowe to proces, w którym łączenie metali następuje bez użycia dodatkowych komponentów. Zgrzewanie odbywa się w taki sposób, iż przez powierzchnie które mają zostać ze sobą połączone puszczany jest prąd elektryczny za pomocą dociskających elektrod. Istniej kilka rodzajów zgrzewania oporowego:

  • garbowe
  • liniowe
  • punktowe
  • doczołowe zwarciowe
  • doczołowe iskrowe

Zgrzewanie oporowe składa się z trzech faz. W pierwszej kolejności elementy które mają zostać zgrzane ze sobą poddane są naciskowi elektrod. Następnie pod wpływem ciepła następuje rozrost jądra grzewczego i następuje połączenie elementów. Na koniec wyłączony zostaje dopływ prądu, natomiast łączone powierzchnie zostają w dalszym ciągu pod naciskiem elektrod i rozpoczyna się proces krzepnięcia.

You may also like...

Comments are closed.