Siatkarski Ośrodek Szkolny


w Gimnazjum nr 2

 


 

 

Otwarcie Akademii SOS

 

W niedziele 22 marca w hali Zespołu Szkół w Kostrzynie nad Odrą odbyło się uroczyste podpisanie Aktów Założycielskich Akademii Piłki Siatkowej pod patronatem SOS przy Gimnazjum nr 2.   

Inauguracja Akademii S.O.S.  rozpoczęła się od zabaw  uczniów klas  IV   Szkoły Podstawowej nr 2. Następnym punktem programu był występ grup tanecznych Szkoły Tańca Quest . Poprzedzał on uroczyste podpisanie Aktu Inauguracyjnego Akademii S.O.S. przez : Burmistrza Kostrzyna Andrzeja Kunta, Burmistrza Sulęcina Dariusza Ejcharta, Wójta Krzeszyc Stanisława Peczkajtisa, W-ce Wójta Słońska panią Beatę Sroka oraz Koordynatora Wojewódzkiego Siatkarskich Ośrodków Szkolnych Edwina Łazickiego.  Po podpisaniu Aktu  Założycielskiego Burmistrz Andrzej Kunt ogłosił oficjalnie otwarcie Akademii . Następnym punktem programu  było spotkanie z Krajowym Ambasadorem SOS, byłym wielokrotnym reprezentantem naszego kraju w piłce siatkowej Marcinem Prusem, który w bardzo atrakcyjnej formie przedstawił dzieciom  i młodzieży swoją karierę sportową. Zapoznał z ideą  Akademii S.O.S. oraz zarażał  pasją i miłością do siatkówki. Było to niezwykłe spotkanie ,które spowodowało szybsze bicie  młodych serc  oraz wiele łez wzruszenia.  To spotkanie zapewne zostanie na długo w pamięci miłośników siatkówki. Jako pamiątka pozostaną  wspólne zdjęcia z Marcinem oraz autografy. Kolejnym punktem programu był turniej w rzucance siatkarskiej i mini siatkówce.   Dla wielu zawodniczek był to pierwszy turniej w życiu. Zawody bardzo sprawnie prowadziły dziewczęta trenujące w  Siatkarskim Ośrodku Szkolnym w Gimnazjum nr 2.  Po dwugodzinnych zmaganiach Ambasador naszej Akademii SOS Paweł Maciejewicz (były zawodnik  m.in. Skry Bełchatów,  z którą zdobył sześć razy Mistrzostwo Polski i brązowy medal w Finale Ligi Europejskiej), wręczył  on medale dla najlepszych zawodniczek w poszczególnych kategoriach. Ostatnim punktem  tego dnia był mecz pomiędzy rodzicami pod wodzą kapitan Beaty Stolarek  i reprezentacją dziewcząt z Gimnazjum nr 2.

           Podczas imprezy   wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki   a najlepsi  wywalczyli medale i puchary.

Tak okazała impreza odbyła się dzięki sponsorom: Urząd Miasta Kostrzyn nad Odrą, MOSiR Kostrzyn nad Odrą, Zespół Szkół w Kostrzynie oraz UKS „Dwójka”.

Gośćmi Inauguracji Akademii S.O.S  byli również:

w-ce prezes Lubuskiego Związku Piłki Siatkowej- Stanisław Szablewski

Dyrektor MOSiR Kostrzyn – Zygmunt Mendelski

Dyrektor Gimnazjum nr 2 – Grażyna Kłysz

Dyrektor SP 2 - Elżbieta Naumowicz

Dyrektor Zespołu Szkół w Kostrzynie – Leszek Naumowicz

Radny Miasta Kostrzyn – Piotr Dziekan

 

                  Dziękujemy za pomoc: trenerkom Szkoły Tańca Quest- Ewelinie Kostowieckiej, Agacie Kuza, Monice Czerniak oraz trenerowi ze Słońska - Łukaszowi Zimmermanowi.

 

Organizatorzy: Dariusz Czarny, Łukasz Kostowiecki i Paweł Bihuniak

 

 

 

 

 

 


Awans siatkarek „Dwójki” do Mistrzostw Polski

 

    Zakończyły się rozgrywki o Mistrzostwo Województwa w kategorii kadetek. Ostatnim etapem walki o medale LZPS był turniej finałowy, w którym spotkały się 4 najlepsze zespoły z rundy zasadniczej. Gospodarzem imprezy w dniach 13-14 lutego był zespół z Lubska, który prowadził w rozgrywkach ligowych. Oprócz gospodyń udział w finale wzięły zespoły Astry Nowa Sól, Volley Gubin oraz kostrzyńska „Dwójka”. Bardzo trudna sytuacja kadrowa naszego zespołu (choroby) w ostatnich dniach spowodowała, że trener Dariusz Czarny obawiał się czy uda się utrzymać medalowe miejsce po rundzie zasadniczej. Turniej rozpoczęliśmy meczem z aktualnymi jeszcze mistrzyniami   z Nowej Soli. Początek meczu nasze rywalki miały piorunujący i po dwóch setach przegrywaliśmy  0-2. Konieczne były zmiany w naszym ustawieniu z przesunięciem z rozegrania na przyjęcie Oli Droździak, która jako jedyna zawodniczka w ostatnich dniach uniknęła choroby. Było to bardzo dobre posunięcie, bo od tego momentu zdecydowanie poprawiliśmy przyjęcie zagrywki oraz siłę ataku. Następne dwa sety wygraliśmy i o wyniku meczu decydował piąty set. Bardzo zacięty pojedynek ostatecznie zakończył się zwycięstwem nowosolanek 3-2. 

      W drugim meczu spotkaliśmy się z zespołem z Gubina. Ten mecz również rozstrzygnął się po pięciosetowej walce, tym razem to my cieszyliśmy się ze zwycięstwa 3-2 i zapewnienia sobie brązowych medali w Mistrzostwach Województwa oraz awansu do ¼ Mistrzostw Polski. W ostatnim meczu zmierzyliśmy się z zespołem gospodyń, który pokonały nas 3-1 i zdobyły Mistrzostwo Województwa.

    Nasz zespół wystąpił w składzie: Kornelia Chabasińska (kap), Aleksandra Droździak, Karolina Kępa, Ewa Burzyńska, Agata Prokopiak, Aleksandra Jóźwiak (libero), Nikola Wojna, Katarzyna Wesołowska i Justyna Wieliczko.

      Wszystkie zawodniczki na co dzień trenują pod okiem treneróww Siatkarskim Ośrodku Szkolnym w Gimnazjum nr 2 w Kostrzynie– Dariusza Czarnego, Łukasza Kostowieckiego i Pawła Bihuniaka.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


Sukcesy siatkarek S.O.S. z Kostrzyna

                    Udany występ siatkarek naszego gimnazjum podczas Wojewódzkiego Turnieju Talentów S.O.S.  im. Wiesława Gawłowskiego, który odbył się 07.11.14 w Sulechowie. W turnieju uczestniczyły reprezentacje wszystkich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych  z naszego województwa (Gimnazja z Nowej Soli, Sulechowa, Kostrzyna oraz Liceum z Sulechowa).

      Celem turnieju było  sprawdzenie efektów dotychczasowej pracy w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych oraz wyłonienie przez koordynatora wojewódzkiego  Edwina Łazickiego, reprezentacji  na zawody regionalne w poszczególnych rocznikach.  

        Mecze w turnieju rozgrywane były w każdej kategorii dwa sety systemem „każdy z każdym” .

        Największą sensacją turnieju było zwycięstwo podopiecznych trenera Dariusza Czarnego z klas III,  w rywalizacji z zespołem  z Gimnazjów S.O.S. w Nowej Soli, oraz licealistkami z S.O.S. Sulechów.    Wśród wyróżnionych zawodniczek z tego rocznika znalazły się: Aleksandra Droździak, Karolina Kępa, Kornelia Chabasińska, Agata Prokopiak, Ewa Burzyńska i Aleksandra Jóźwiak

         Nasza reprezentacja klas drugich zajęła  II miejsce (wygrał S.O.S. Sulechów). Podopieczne  trenera Łukasza Kostowieckiego poprawiły zeszłoroczny wynik wyprzedzając zespół z Nowej Soli. Wśród wyróżnionych zawodniczek znalazły się Katarzyna Wesołowska i Nikola Wojna.

        W kategorii dziewcząt rocznik 2001 nasz zespół prowadzony przez trenera Pawła Bihuniaka mimo że zajął III miejsce pokazał się z dobrej strony walcząc bardzo ambitnie  o każdą piłkę . Szczególnie wyróżniły się Justyna Wieliczko i Barbara Bojanowska.

         Trzymamy kciuki za wyróżnione  dziewczyny, żeby znalazły się w składzie na Regionalny Turniej Talentów S.O.S., który odbędzie się   w dniach 29-30 listopada w Rybniku.

 

 

 

 

 

 


Siatkarki z Kostrzyna na otwarciu Mistrzostw Świata w Warszawie
 

     29 uczennic z Gimnazjum nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Kostrzynie objętych programem Szkolnych Ośrodków Siatkarskich, pod okiem trenerów z tych szkół (Dariusz Czarny, Łukasz Kostowiecki, Łukasz Dorniak, Paweł Bihuniak) uczestniczyło na zaproszenie Polskiego Związku Piłki Siatkowej w ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata piłce siatkowej mężczyzn na stadionie narodowym w Warszawie. Przed ceremonią otwarcia na placu przed stadionem wszyscy wzięliśmy udział, wraz z niemal dwoma tysiącami miłośników siatkówki z całej Polski, w biciu rekordu Guinnessa w odbijaniu piłki sposobem górnym. Ze sceny wspierały nas znane osobistości m. in. Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, prezes PZPS Mirosław Przedpełski ,prezes FIVB Brazylijczyk Ary Graca, oraz reprezentanci polski różnych dyscyplin Marcin Prus, Paweł Papke, Piotr Gruszka, Zofia Noceti-Klepacka, Aleksandra Socha, Sebastian Świderski, Artur Siódmiak . Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę oraz piłkę, którą odbijał podczas bicia rekordu. Jesteśmy rekordzistami Guinnessa. Następnie przeszliśmy na Stadion Narodowy, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata. Po fantastycznej ceremonii i otwarciu MŚ przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, oraz pożegnaniu jako zawodnika 450 krotnego reprezentanta Polski Piotra Gruszki, obejrzeliśmy mecz Polska- Serbia. Atmosfera podczas meczu była niesamowita, a doping ponad 62 tysięcy kibiców robił ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach. Kapitalny mecz naszej reprezentacji, która wygrała z reprezentacją Serbii 3-0, był ostatnim akcentem bardzo udanego wyjazdu siatkarek do Warszawy. Po nocnej podróży o 7 rano w niedzielę wróciliśmy szczęśliwie do Kostrzyna.

 

 

 

 

 
 

Sukces siatkarek plażowych UKS „Dwójka”

 

       Po zakończeniu rozgrywek halowych, w których nasze młodziczki dotarły do ćwierćfinału Mistrzostw Polski, nadszedł czas na letnią odmianę siatkówki. Tegoroczne Mistrzostwa Województwa w poszczególnych kategoriach wiekowych rozpoczęły juniorki (rocznik 95 i młodsze) na początku czerwca. Już ten turniej zaowocował sensacyjnymi wynikami, gdyż do strefy medalowej dotarła tylko jedna para juniorek -  Sokoła Drezdenko zajmując II miejsce, III i IV miejsce zajęły młodziczki(99) z Aresa Nowa Sól, natomiast mistrzem województwa została para kadetek (97) . Dla nas szczególnie miłe jest to, że w mistrzowskiej parze gra Lidia Kornas, zawodniczka UKS „Dwójka” , która w sezonie „plażowym” gra pod szyldem  reprezentacji województwa lubuskiego.  

       Drugim turniejem o Mistrzostwo Województwa były zawody młodziczek (rocznik 99 i młodsze) rozegrane w Lubsku. UKS „Dwójka” w tych zawodach wystawił 4 zespoły pod własnym szyldem. Były to pierwsze zawody dla większości dziewcząt w tej odmianie siatkówki.   Turniej rozgrywany był systemem „brazylijskim” (do dwóch przegranych meczy),  2 sety do 15, decydujący do 11 pkt. Bardzo nieszczęśliwie wylosowała nasza najlepsza para Ola Droździak/Kornelia Chabasińska z którymi wiązaliśmy nadzieję na awans do strefy medalowej. Już w  pierwszym meczu trafiły na jedne z faworytek turnieju Sobczak/Litoborska   (4 m-sce w MWJ). W tym meczu nie było niespodzianki, wygrały po zaciętym meczu  faworytki z Nowej Soli (16-14,15-11). Oznaczało to, że droga do medali jest bardzo trudna i długa.  Ola i Kornelia nie zraziły się pierwszą porażką i ambitnie dążyły do osiągnięcia jak najlepszego wyniku,  pokonując w następnych meczach pary z Żar, Nowej Soli i  Lubska.

         W walce o strefę medalową zmierzyły się z parą Gira/Mijalska z USA Beach Volley Lubsko. Mecz był bardzo zacięty, emocjonujący i co najważniejsze zakończony sukcesem naszych dziewczyn 2-0. W walce o finał Ola z Kornelią spotkały się z głównymi faworytkami turnieju, brązowymi medalistkami w kategorii juniorek Rygiel/Bandurowską z Nowej Soli. Mecz był bardzo zacięty i zakończył się sensacyjnym zwycięstwem naszej pary 2-1. W finale nasze zawodniczki   bardzo zmęczone ponownie spotkały się z rywalkami z pierwszego meczu Sobczak/Litoborska. Mimo braku sił dziewczyny podjęły walkę i niewiele brakowało do końcowego sukcesu. Pierwszy set dla rywalek 15-11, drugi dla naszych 15-13. W decydującym secie więcej sił miały (grały dopiero 4 mecz) nowosolanki i to one wygrały 11-8 zdobywając Mistrzostwo Województwa Młodziczek.

        Ola i Kornelia zostały wicemistrzyniami Województwa Lubuskiego Młodziczek w siatkówce plażowej,  tym samym wywalczyły prawo udziału w półfinale Mistrzostw Polski, które odbędą się w dniach 25-27.06 w Nowej Soli. Nasza para została również powołana przez trenera kadry województwa  na turniej w Kołobrzegu o Puchar Bałtyku w dniach 04-09 lipca.

     Nasze pozostałe  pary uplasowały się na miejscach 9-12 Karolina Kępa/Agata Prokopiak i Kasia Wesoowska/Nikola Wojna , 7-8 Ola Jóźwiak/Oliwia Trochimiak. Dziewczęta trenują pod okiem trenerów  Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego -  Dariusza Czarnego i Łukasza Kostowieckiego.

      Przygotowania do tegorocznych rozgrywek możliwe były dzięki pomocy  dyrektora MOSiR pana Zygmunta Mendelskiego oraz pana Władysława Kędziora, którym bardzo dziękujemy za życzliwość i pomoc w organizacji treningów.

 

 


Sukces gimnazjalistek z „dwójki”

     Sukcesem dziewcząt z Gimnazjum nr 2 zakończyły się tegoroczne rozgrywki w siatkówkę w ramach Gimnazjady 2014. Po zwycięstwach w powiecie, rejonie i półfinale awansowały do finału, który odbył się w Gubinie. W  turnieju uczestniczyły 4 najlepsze reprezentacje:  Gimnazjum nr 3 Sulechów, Gimnazjum nr 3 Gorzów Wlkp., Gimnazjum nr 2 Kostrzyn nad Odrą i Gimnazjum nr 2 Gubin.

    W pierwszym meczu turnieju gospodynie zmierzyły się z gorzowiankami odnosząc pewne zwycięstwo 2:0.

     Naszym pierwszym rywalem były reprezentantki Sulechowa, szkoły która najczęściej wygrywała rywalizację w naszym województwie. Pierwszy set to bardzo wyrównana walka pomiędzy zespołami do stanu 20:20, w końcówce wojnę nerwów lepiej wytrzymały nasze dziewczyny i wygrały seta 25-21. W drugim secie od samego początku, po bardzo dobrych zagrywkach Oli Droździak i skutecznych atakach Kornelii Chabasińskiej i Pauli Żukowskiej, objęliśmy prowadzenie 5:0. Mimo ambitnej postawy sulechowianek w dalszej części graliśmy skutecznie w ataku – Karolina Kępa, Agata Prokopiak, Nikola Wojna, oraz ambitnie w obronie Kasia Wesołowska, Ola Jóźwiak co w efekcie dało nam zwycięstwo 25:16. To zwycięstwo dało nam możliwość walki o złoto z zespołem z Gubina.

W meczu o brąz gorzowianki wygrały 2-1 z sulechowiankami.

      W meczu o złoto dziewczyny z Gubina grając przy ogłuszającym dopingu miejscowej publiczności okazały się lepszym zespołem i pokonały nas 2:0. W tym pojedynku widać było brak kontuzjowanej Karoliny Skowroń, która mogłaby skutecznie przeciwstawić się bardzo wysokim środkowym z Gubina.

    Zdobyte przez nas srebrne medale to jak dotychczas największy sukces naszej szkoły, która od czterech lat dociera do finału tych rozgrywek ( 2011-4 miejsce, 2012 i 2013- brąz).

     Skład zespołu: Paula Żukowska (kap.), Aleksandra Droździak, Karolina Kępa, Kornelia Chabasińska, Agata Prokopiak, Aleksandra Jóżwiak, Katarzyna Wesołowska (L), Nikola Wojna, Hanna Kopeć, Agata Smektalska, Ewa Burzyńska, Oliwia Gawlik, Paulina Majchrzak. Trenerem zespołu jest Dariusz Czarny. Wszystkie reprezentantki uczęszczają do klas sportowych w Gimnazjum nr 2.

 

 


Awans siatkarek z „Dwójki” do Półfinałów Gimnazjady

 

 

 

5 marca Gimnazjum nr 2 było gospodarzem Rejonowej Gimnazjady w siatkówkę dziewcząt. Do rozgrywek na tym szczeblu zakwalifikowały się oprócz gospodyń, zespoły z Gimnazjum nr 3 w Gorzowie Wlkp. i Gimnazjum nr 1 w Drezdenku.

W pierwszym meczu nasza reprezentacja  zmierzyła się z gorzowiankami. Mecz od pierwszych piłek był zacięty i emocjonujący. Prowadzenie zmieniało się co chwilę jednak ostatecznie zarówno w pierwszym jak i drugim secie w końcówce lepsze okazały się nasze dziewczyny, wygrywając mecz 2-0. W drugim meczu dziewczyny z Gorzowa pokonały rówieśniczki z Drezdenka 2-0. Ostatni mecz pomiędzy reprezentantkami naszego Gimnazjum i Drezdenka, które zagrały zdecydowanie lepiej niż w poprzednim meczu, zakończył się naszym zwycięstwem  2-0.

Zajmując pierwsze miejsce awansowaliśmy do Półfinałów Gimnazjady w siatkówkę wraz z zespołem z Gorzowa.

Skład naszej drużyny: Karolina Skowroń, Paula Żukowska, Ksenia Szarek, Agata Smektalska, Aleksandra Droździak, Kornelia Chabasińska, Karolina Kępa, Agata Prokopiak, Ewa Burzyńska, Nikola Słotosch, Katarzyna Wesołowska, Nikola Wojna. Trenerem zespołu jest Dariusz Czarny.


Dziewczyny na medal

Młodziczki turniejem finałowym, który odbył się w Nowej Soli w dniach 1-2.03.2014 r., zakończyły rozgrywki LZPS. Pierwsze miejsce już wcześniej zapewnił sobie ARES Nowa Sól. Drugie miejsce wywalczył USA BEACH VOLLEY Lubsko, trzecie UKS DWÓJKA Kostrzyn nad Odrą którego skład w całości tworzą dziewczęta trenujące w Siatkarskim Ośrodku Szkolnym, działającym w Gimnazjum nr 2.

          Skład zespołu:KorneliaChabasińska (kap), Aleksandra Droździak, Karolina Kępa, Aleksandra Jóźwiak, Agata Prokopiak, Nikola Słotosch, Oliwia Trochimiak, Katarzyna Wesołowska, Nikola Wojna i Justyna Wieliczko. Trenerami zespołu są Paweł Bihuniak i Dariusz Czarny.


Pozycja

 

Drużyna

Mecze

Punkty

Małe pkt.

Sety

Stos. setów

Stos. punktów

1

   

 

UKS ARES Nowa Sól

27 

52 

1401:1013 

52:8 

6.500 

1.383 

2

   

 

USA BEACH VOLLEY Lubsko

27 

46 

1311:1051 

40:20 

2.000 

1.247 

3

   

 

UKS DWÓJKA Kostrzyn n/Odrą

27 

46 

1368:1115 

42:21 

2.000 

1.227 

4

   

 

MLKS VOLLEY Gubin

27 

44 

1361:1224 

39:27 

1.444 

1.112 

5

   

 

VIRTUS VOLLEY Szlichtyngowa

24 

35 

1063:1024 

25:26 

0.962 

1.038 

6

   

 

GSZS Gorzów Wlkp.

24 

33 

1029:1088 

24:32 

0.750 

0.946 

7

   

 

MLKS ZAWISZA Sulechów

24 

33 

977:1073 

22:34 

0.647 

0.911 

8

   

 

UKS TRZYNA-STKA Zielona Góra

24 

29 

817:1129 

12:40 

0.300 

0.724 

9

   

 

UKS SPARTAK Żagań

24 

24 

591:1201 

0:48 

0.000 

0.492 

 

       Turniej podobnie jak rozgrywki ligowe był bardzo zacięty, a o końcowej klasyfikacji pomiędzy naszymi dziewczynami a Lubskiem zadecydowała dopiero różnica małych punktów zdobytych w sezonie. Trzecie miejsce w rozgrywkach oprócz brązowych medali dało nam awans do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski, które odbędą się w dniach 14-16.03 w Gdańsku.


Siatkarki  z „dwójki” najlepsze w województwie

W piątek i sobotę w Sulechowie rozegrany został wojewódzki turniej Siatkarskich Ośrodków Szkolnych województwa lubuskiego. W kategorii klas II najlepsze okazały się zawodniczki naszego Gimnazjum nr 2, które nie dały szans zawodniczkom z Sulechowa i Nowej Soli, zwyciężając oba pojedynki po 3-0. Jest to bardzo duży sukces zawodniczek i trenera Dariusza Czarnego .

 Na podstawie sprawdzianów, testów oraz obserwacji gryzostanie wyłoniona przez koordynatora wojewódzkiego  reprezentacja województwa klas I i II ( po 7 zawodniczek) na turniej półfinałowy SOS który odbędzie się 25-26 listopada w Twardogórze k. Milicza. Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie:Kornelia Chabasińska (kap.), Aleksandra Droździak, Karolina Kępa, Ewa Burzyńska, Nikola Słotosch, Agata Prokopiak, Aleksandra Jóźwiak, Oliwia Trochimiak, Paulina Madej, Weronika Bilińska, Anna Kosteszyn.

 


Siatkarski Ośrodek Szkolny w Gimnazjum nr 2
      Polski Związek Piłki Siatkowej przyznał Siatkarskiemu Ośrodkowi Szkolnemu działającemu przy Gimnazjum nr 2 sprzęt sportowy o wartości  40 tysięcy złotych. Siatkarskie Ośrodki Szkolne powstają w ramach ministerialnego "Programu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej w latach 2012/2015". Zakwalifikowanie do tego programu Gimnazjum nr 2 to ogromny sukces naszego miasta – powiedział Burmistrz Andrzej Kunt.
      Decyzję o umieszczeniu w Kostrzynie nad Odrą jednego z 35 organizowanych w kraju „Siatkarskich Ośrodków Szkolnych” zawdzięczamy sukcesom sportowym, które odniosły nasze siatkarki- pod opieką trenera Dariusza Czarnego w rozgrywkach ogólnopolskich. Doceniły to władze Lubuskiego Związku Piłki Siatkowej, które złożyły propozycję utworzenia tego ośrodka  Burmistrzowi Andrzejowi Kuntowi i dyrektor Gimnazjum nr 2 pani Grażynie Kłysz. Mimo, że na etapie tworzenia SOS było wiele wątpliwości i znaków zapytania na temat korzyści z powstania takiego ośrodka, oraz zobowiązań ze strony miasta i szkoły, ich decyzja była pozytywna. Dzięki temu mogliśmy rozpocząć starania zakończone po kilku miesiącach decyzją Polskiego Związku Piłki Siatkowej o utworzenia takiego ośrodka w Kostrzynie nad Odrą. Programem tym objęta została klasa sportowa IA, której wychowawcą jest pan Arkadiusz Nowak.
     Pierwsze  korzyści to dostęp do najnowszych materiałów szkoleniowych PZPS – podczas konferencji szkoleniowych dla trenerów prowadzących zajęcia w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych we wrześniu, następna taka konferencja odbędzie się w połowie grudnia.
      Sprzęt sportowy i multimedialny zaczął „spływać” od początku listopada.
Do szkoły dotarły już profesjonalne piłki (74 szt. o łącznej wartości 14 tys. zł.), kosze na piłki, laptop. W ostatnich dniach listopada do szkoły dotarły stroje sportowe, kamera ze statywem, oraz urządzenia specjalistyczne do prowadzenia treningu siatkarskiego (podesty, atrapy bloku, „radar” do doskonalenia celności przyjęcia i rozegrania, siatki treningowe do siatkówki itp.). Oczekujemy jeszcze do końca roku na stroje sportowe, sprzęt medyczny w przypadku kontuzji, projektor, drukarkę oraz sprzęt dodatkowy sprzęt do treningu siatkówki.
      Szkoła w ramach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych zobowiązana jest do udziału w turniejach wojewódzkich SOS, w naszym przypadku w Sulechowie i Nowej Soli oraz organizacji jednego turnieju u siebie. Na ten cel może wykorzystać 4 tysiące zł. Na przejazdy, napoje, wyżywienie. Klasa objęta programem dodatkowo może przeprowadzić badania specjalistyczne przez lekarza sportowego na kwotę 1,5 tys. zł. Koszty tych turniejów i badań pokryje Polski Związek Piłki Siatkowej.Konferencja szkoleniowa Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w Szczyrku

       Pierwsze dni jesieni nauczyciele i koordynatorzy Siatkarskich Ośrodków Szkolnych spędzili w beskidzkim Szczyrku. Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo” w dniach 22 i 23 września udzieliło gościny szkoleniowcom pracującym przy projekcie.

      Waldemar Wspaniały, szef projektu na powitanie uczestników podziękował za duży trud włożony w jego realizację w roku szkolnym 2012/2013. Specjalne słowa powitania skierował do nowych nauczycieli w programie, do którego przystąpiło prawie 100 kolejnych wychowawców siatkarskiej młodzieży, a ich łączna liczba przekroczyła ponad 300 osób.

      W zajęciach siatkarskich od 1 września uczestniczy prawie 2000 nowych uczniów w pierwszych klasach w 136 szkołach gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych. W większości szkół program jest realizowany na wszystkich trzech poziomach nauczania. Pełna obsada klas przewidzianych do uczestnictwa w projekcie osiągnięta zostanie we wrześniu 2014 roku, kiedy to około 6500 dziewcząt i chłopców doskonalić będzie swoje talenty przez przeszkolonych nauczycieli.

     Na konferencji w Szczyrku wśród omawianych tematów nie zabrakło takich zagadnień jak: motoryka młodego siatkarza i jej aspekt psychologiczny, akademie mini siatkówki, tworzenie filmów szkoleniowych czy system raportowania. Kolejne, tym razem regionalne konferencje szkoleniowe planowane w grudniu poświęcone będą praktycznym zajęciom związanym z treningiem w oparciu o zunifikowany program szkolenia.

Marek Bykowski


 

I Ogólnopolski Turniej Talentów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych