Kiedy zacząć naukę gry w szachy?

Gra logiczna bijąca rekordy popularności

Szachy to gra logiczna, która obecnie bije rekordy popularności wynikające z sukcesu netflixowego serialu p.t.: “Gambit Królowej”. Potyczki wyjątkowo inteligentnych ludzi z zapartym tchem śledził cały świat. Kto po obejrzeniu serialu nie zapragnął być Beth Harmon? Serial ten przybliżył nas do królewskiej gry, dlatego coraz więcej osób rozpoczyna podstawową naukę w szachy lub na zajęcia wysyła swoje dzieci.

Dzieci? Czy to nie za wcześnie? Nie. Nauka gry w szachy jest odpowiednia w każdym wieku. Właściwie, im wcześniej, tym lepiej. Już 3-4 latki rozgrywają swoje pierwsze partie. Na odpowiednich zajęciach z właściwym nauczycielem dziecko uczyć się będzie podczas zabawy z szachownicą. Dzięki takiemu podejściu, maluch nie zrazi się, a wręcz zapała miłością do tej wyjątkowej gry.

Czas z rodziną

Duża rolę podczas pierwszych lekcji szachów dla dzieci odgrywają także rodzice. To oni będą musieli poświęcić wieczorem trochę swojego czasu, aby ćwiczyć z maluchem ruchy nauczone podczas zajęć. Jednak wciąż musi być to zabawa, a do tego wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu.

Szachy rozwijają dziecko, a żaden mistrz (czy piłkarz nożny, czy szachista) nie zaczynał być geniuszem w wieku 12 lat bez wcześniejszej intensywnej praktyki. Zazwyczaj mistrzowie swoje treningi rozpoczęli w wieku 4-5 lat. Przyjmuje się bowiem, iż mistrzostwo w szachach osiąga się dopiero po około dziesięciu latach czynnego uczestniczenia w treningach i zawodach szachowych.

Korzyści

Szachy to dla dzieci dobra zabawa, za to dla rodzica jest to doskonały sposób na rozwój latorośli w kwestii pamięci, wyobraźni przestrzennej, dysponowania czasem, cierpliwości i opanowania. Mózg maluchów, które z zapałem grają w szachy rozwija się szybciej i podobnie jak chłonął szachowe kombinacje, będzie chłonął szkolne informacje.

Gra w szachy to, niezależnie od wieku, dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Niesie ze sobą same korzyści, a jeśli okaże się, że Twoje dziecko lub Ty jesteś mistrzem rozgrywek, na zawodach można trochę dorobić. Niezdecydowanym polecamy obejrzenie serialu “Gambit Królowej”.